Náš přístup

"Pěstování kakaových bobů je smyslem našeho života, který jsme zdědili od našich předků. Je pro nás důležité, abyste vy, spotřebitelé, věděli, že v každé tabulce fairtradové čokolády, se skrývá naděje na zlepšení kvality našich životů. Pouze společně se můžeme zasazovat o udržitelný a spravedlivý svět."

Fortin Bley, zakladatel fairtradového družstva kakaových farmářů z Pobřeží slonoviny (CANN)  

Lidé na prvním místě

Většina lidí v rozvojových zemích žije a pracuje v chudobě. 

Každý den mají strach, aby měli dost jídla pro své děti. Aby je mohli poslat do školy. Jsou zneužíváni svými zaměstnavateli.

Přitom vyrábějí, pěstují a sklízejí produkty určené na náš trh. Produkty, které denně kupujeme. 

Proto jsme to my, kdo může svým výběrem denně ovlivňovat životy tisíců lidí pouze tím, co si dáme do nákupního košíku.

Ve Fair & Bio obchodě vám nabízíme široký výběr eticky obchodovaného zboží. Během cesty, kterou se dostaly k nám, byly dodržovány přísné sociální, environmentální a ekonomické standardy.

V každém z našich výrobků se proto skrývají příběhy lidí, které mohou díky fair trade žít lépe a důstojněji.

Ještě víc o tom, proč je fair trade pro nás tak důležitý.

Kvalita až na druhém?

V žádném případě! 

Ve fair trade se klade velký důraz na kvalitu výrobků. Přísné kontroly a investice do zvyšování kvality jsou běžnou součástí života ve fairtradových družstvech. Eliminuje se používání nebezpečných chemikálií a produkce často mívá certifikaci ekologického zemědělství.

Proto u nás najdete: jednodruhové arabiky, vysokoprocentní čokolády bez ztužených tuků nebo palmového oleje, přírodní kosmetiku.

Jak poznám, že je produkt férový?

Celý systém fair trade podléhá kontrole. Ať už se jedná o certifikaci Fairtrade podle standardů organizace Fairtrade International nebo o standardy organizace World Fair Trade Organization, jejíž členové se zavazují k jejich dodržování. 

Fairtradový výrobek poznáte podle známky Fairtrade anebo podle toho, že společnost, která je vyrábí, je členem mezinárodní organizace World Fair Trade Organization. 

Známka Fairtrade
Známka Fairtrade
Logo World Fair Trade Organization
Logo World Fair Trade Organization

Fair tradu se věnujeme v Ekumenické akademii řadu let. Podílíme se např. na kampani Fairtradová města nebo Za férové banány. V minulosti jsme realizovali kampaň Za férovou čokoládu a Volím fair trade.