Příběh našeho obchodu

Začalo to velkoobchodem

Férové výrobky jsme začali do Česka dovážet mezi prvními už v roce 2004. Tehdy jsme se v Ekumenické akademii zabývali oddlužením rozvojových zemí, globalizací a rozvojem. Měli jsme mnoho příznivců, kteří se chtěli víc aktivně zapojit, ale nebylo jak. A tak jsme začali hledat nové možnosti konkrétní pomoci. Přes církevní kruhy v Německu i českou organizaci Jeden svět jsme znali fair trade, spravedlivý neboli férový obchod.

Tehdy jsme se rozhodli, že začneme dovážet férovou kávu, čaj a čokoládu od německých partnerů a budeme je nabízet místním aktivistům. Měli jsme štěstí. Zrovna v té době začal o fairtradové produkty jevit zájem řetězec Carrefour. A my jsme byli tehdy jejich jediní dodavatelé. Přestože spolupráce s Carrefourem netrvala dlouho (z našeho trhu krátce na to odešel), náš velkoobchod jel dál.

Zásobovali jsme prodejce zdravé výživy po celé republice a dodávali produkty do řetězce Interspar. V roce 2009 jsme se rozhodli otevřít si vlastní obchod.

První obchod na Žižkově

Otevřeli jsme ho v Husitské ulici v únoru 2009. Na jeho podobě se podílelo tehdy začínající studio Devoto. Byl krásný a žižkovskou hlavní tepnu celý rok zpestřoval. Pak jsme ale dostali nabídku na lukrativnější místo a obchod přesunuli do Karlína.

Už 10 let v Karlíně

Na adrese Sokolovská 29 jsme od října 2010. Poslední úpravy obchodu navrhla designérka Eva Chmelová.  

Slavnostní otevření obchodu na Sokolovské 8. 10. 2010
Slavnostní otevření obchodu na Sokolovské 8. 10. 2010


Náš obchod je momentálně jeden ze dvou v Praze, který nabízí pouze fairtradové výrobky.

Kdo u nás pracuje

Fair & Bio obchod provozuje Ekumenická akademie. Zisky z prodeje investujeme do rozvoje prodejny a do činnosti naší organizace. Využíváme práce dobrovolníků a dobrovolnic a dvě kolegyně jsou u nás zaměstnány na chráněných pracovních místech s podporou organizace Green Doors.

 

Takhle to u nás vypadá nyní.
Takhle to u nás vypadá nyní.